Pasiūlymai
Kaip deramai pasirengti banketui
Rengiant banketą pirmiausiai reikia apgalvoti, ar numatomam jo dalyvių skaičiui pakaks erdvės. Reikia laikytis taisyklės: kiekvienam pakviestajam prie stalo turi būti skirta maždaug 60-80 cm vietos, matuojant nuo vienos iki kitos serviruotės vidurio.
Banketai paprastai organizuojami prie atskirų apvalių stalų arba vieno didelio stalo (stalai gali būti L, T, U ir E raidžių formos).
Prie kiekvieno apvalaus nedidelio stalo paprastai sodinami 6-8 asmenys, tokių stalų patalpoje gali būti tiek, kiek reikia. Tai bene daugiausiai jaukumo banketo dalyviams sukurianti aplinka, mat žmonės gali lengvai bendrauti su savo bei prie gretimų stalų sėdinčiais kaimynais. Tiek mažesnis, tiek didelis pasirinktos formos stalas turi būti ne žemesnis nei 80 cm, o kėdės – 47 cm aukštumo. Pasitaiko įvairių formų stalų, priklausomas, kur daromas banketas ar pvz. vyksta banketas laive ar banketinėje salėje ar gamtoje pavėsinėje.
Sustatę stalus, pagalvokime, kuo juos dengsime. Parenkant stalui staltiesę, nereikėtų apsiriboti balta spalva – ne mažiau puošniaiatrodo gelsva, kreminė, ar žalsva staltiesė, kuri turėtų būti derinama prie interjero spalvų. Šviesioje, erdvioje patalpoje galite tiesti ir tamsiai žalią, mėlyną ar raudoną staltiesę, ant kurios tiks kloti baltas servetėles. Dekoratyviai išlankstytomis medžiaginėmis servetėlėmis galima sukurti itin šventišką ir pakilią nuotaiką.
Jei staltiesėlės ir staltiesė yra tos pačios spalvos, vaizdas bus gražesnis, jei staltiesėlių medžiaga bus šiek tiek plonesnė negu staltiesės. Tačiau, jeigu spalviniai niuansai jau parinkti, medžiaga gali būti tokia pati. Geriausiai tinka staltiesės iš tradicinių audinių (drobės, lino, medvilnės, damasto ir kt.), net pamušalinės medžiagos. Dideliam šventiniam stalui papuošti patartina tiesti staltiesę išš damasto. Tiesa, jei stalo paviršius ura jautrus temperatūrų kaitai, po staltiese reikia patiesti minkštą medvilninį audinį.
Šiuos dalykus ne visada pastebi kiekvienas svečias, bet tai svarbu banketo rengėjams – svečiai turi jausti komfortą ir jaukią aplinką.
Svečių sodinimo principai banketuose
organizuojant banektus svarbu nepasodinti greta žmonių, turinčių visiškai skirtingus interesus, didelį amžiaus skirtumą ar kalbančių skirtingomis kalbomis. Žinoma, jūs negalite visko žinoti iš anksto, tad tai turėtumėte aptarti su užsakovu ar jo įgaliotu asmeniu.
Geriausias sprendimas – kiekvienam svečiui nurodyti jam numatytą vietą prie stalo. Jei stalų daug, tai reikėtų nurodyti prie kurio stalo sėstiskiekvienai svečių grulepei.
Iš anksto reikėtų numatyti užsakovų vadovo ar kito garbingiausio svečio ir jo partnerės (io) vietą, vakaro vedėjo ir jam talkinančiųjų vietas.
Prie vieno didelio stalo sėdintys svečiai dažniausiai skirstomi pagal pareigas ir amžių. Jei visų pareigos vienodos, tada sodinami pagal amžių. Papraščiausas būdas tinkamai susodinti svečius – prie lėkščių padėti korteles su pavardėmis, tada kiekvienas žinos savo vietą.
Jei yra keli apskriti stalai, vakaro garbingiausi svečiai sodinami prie stalo tokioje vietoje, kad matytų visą patalpą. Taip jie gali stebėti visus dalyvius, svečius ir jų aptarnavimą.
Jei kuris iš svečių laikosi dietos, pagaminkime jam atskirą patiekalą, bet geriausia patiekti tokius valgius, kuriuos gali valgyti visi.
Indai, įrankiai, prieskoninės
Indai ir stalo įrankiai-kiekvienos serviruotės pagrindas. Banketui tiks tiek brangesni porceliano, tiek kuklesni baltojo molio indai.
Svarbu, kad indai būtų ne tik gražūs, bet ir patvarūs. Šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti porcelianinius indus, kurie atrodo prabangiai, tačiau yra atsparūs įbrėžimams, ne taip greitai dūžta, kaip tradicinis porcelianas.
Kita vertus, unikalūs dekoruoti porcelianiniai servizai – šventinio stalo puošmena ir atributas. Tik prie jų netiks kasdieniai įrankiai. Patartina rinktis brangesnius – pasidabruotus, paauksuotus ar prabangiai atrodančius chromuotus. Paprastai porcelianiniai indai – gana konservatyvūs, tad ir su įrankių dizainu nereikėtų išsišokti.
Nusipirkus pagrindinį indų kompleksą, vėliau jį galima pildyti naujais indais. Galima įsigyti specialių dubenėlių garnyrui, lėkščių žuviai, indelių kiaušiniams bei želė, įvairių padėklų, sviestinių ir kt.
Aptarnaujant svečius, tenka patiekti įvairiausius prieskonius – pradedant druska, cukrumi, pipirais ir baigiant padažais, garstyčiomis, krienais. Prieš pildami prieskonius į indelius, atkreipkite dėmesį, ar jie yra pakankamai sausi. Druskinė turi stovėti ant stalo, kol bus patiekiamas desertas.
Vienas svarbiausių pipirinės reikalavimų-sandarumas. Aitrus pipirų kvapas ne visuomet ir ne prie visų patiekalų dera. Paprastai pipirinės yra pripildomos 1/2 tūrio, o indelio anga užkemšama specialiu kamščiu. Indeliai su garstyčiomos ir krienais įprastai ant stalo nestatomi, jie patiekiami kartu su tam tikrais patiekalais. Šio prieskonio indelius derėtų dėti ant stalo tik su lėkštutėmis, o jam pasemti šalia padedamas nerūdijančio plieno šaukštelis. Prieskoniams naudojami truputį mažesni už arbatinius šaukštelius.
Prieš serviruojant stalą ir aptarnaujant klientus, visuomet svarbu tinkamai paruošti indus. Būtina patikrinti lėkštes, lėkštutes, kitus indus bei stalo įrankius: ar jie gerai išplauti, neįskilę, neapdaužyti krašteliai. Taip pat svarbu nuvalyti ir gerai apžiūrėti staltieses, servetėles bei kitus aksesuarus – vazeles, pelenines, žvakides. Tinkamai prižiūrimi ir blizginami įrankiai kur kas ilgiau išlieka estetiški, gali būti ilgiau naudojami.
Jeigu išplauti indai buvo palikti drėgni, tai ant jų tikriausiai liko ryškios vandens dėmės. Tokius indus pirmiausia reikia sausai iššluostyti ir tik po to blizginti sausu rankšluostėliu. Ypač atidžiai reikia išvalyti taures, stikliukus, stalo įrankius, nes to nepadarius, ant jų ryškiausiai matosi vandens nuosėdų žymės. Itin atsargiai reikia blizginti siaurus bokalus ir taures – į jų vidų įkišti valomojo audinio galą ir sukioti kol bus nuvalytos visos indo vietos. Lėkščių vidurys vienoje ir kitoje pusėje paprastai yra valomas atskirai. Stalo įrankiai valomi imant kiekvieną iš eilės. Kiekvienas peilis, šakutė ar šaukštelis blizginami atskirai, nusukus peilių ašmenis nuo savęs, šakučių dantelius ir šaukštų gauburėlius – žemyn ar į šoną. Ypač atidžiai būtina išvalyti šakučių tarpdančius, kuriuose gali būti likę neišplautų maisto likučių.
Nuvalyti indai dedami arba ant padėklo su servetėle, arba į specialias dėžutes, pasukus šonu į kairę – tokiu būdu yra efektyviau išnaudojama vieta, įrankiai vienas kito nebraižo, lengviau juos išimti, mažesne tikimybė deformuoti. Nerekomenduojama laikyti įrankių netvarkingai sukrautų stalčiuose ar “sumerktų” į tam nepritaikytus indus, nes trindamiesi į sieneles ar vieni į kitus, jie susibraižo, pasidengia balzganomis apnašomis ir deformuojasi.
Taurės ir taurelės bankete
Gėrimų žinovai teigia, jog kiekvienas gėrimas, ypač vynas turi būti geriamas iš tam tikros formos taurės, kad aysiskleistų aromatas ir savita skonis. Tačiau agzistuoja klasika – kelios taurių rūšys, kurios nupieštos ir aprašytos barmenams skirtose knygose. Tai lašo, tulpės, cilindro, piltyvo formos taurės; vienos jų ant aukštų kojelių, kitos – ant žemų.
Paprastai yra statomos keturios skirtingos taurės: raudonam vynui, baltam vynui, vandeniui ir šampanui.
Vyno taurės krašteliai būna plonesnio stiklo – taip lengviau pajusti tikrąjį vyno skonį.
Burgundiškas vynas pilamas į siaurą taurę, kad jo nepasiektų kambario oras ir neišgaruotų aromatas. Taurės kojelė turi būti kuo aukštesnė, kad rankų šiluma nepaveiktų vyno. Raudonam vynui paprastai naudojama didžiausia taurė, o baltam – mažesnė taurė su siaurėjančiu viršumi, kad geriau išlaikytų vyno aromatą. Pastaruoju metu patariama kiekvienai vyno rūšiai rinktis kiek skirtingas taures:….